Buradasınız : Ana Sayfa // ELEKTRONİK PROJELER, GENEL // ASELSAN 4822’lerle kolay tonlu Röle yapımı

ASELSAN 4822’lerle kolay tonlu Röle yapımı

Bu yazımda sizlere ASELSAN 4822 lerle yapılabilecek bir Röle hakkında bilgi vereceğim. Bu konu ile ilgili olarak bana yardım ve bilgilerini esirgemeyen sevgili dostum TA5CZ Yılmaz Beye de ayrıca buradan teşekkürlerimi sunuyorum.

Şimdi öncelikle bu telsizlerle röle yapmanın farklı yolları var. Önce onları inceleyelim. Nedir bunlar; Almaç telsizden bir tetikleme ucu alırsınız. Sinyal geldiğinde yanan yeşil led kullanılabilir bunun için. Bu tetikleme ucu ile bir röleyi tetikletip diğerini göndermeye geçirtebirsiniz. Geriye sadece Almaç telsizin hoparlör çıkışını göndermeç olan telsizin mikrofon girişine bağlamak kalır.

Ancak bu durum rölemizin tonlu ve tonsuz tüm sinyaller için göndermeye geçmesi anlamına gelir.

Peki tonlu bir röle yapmak için ve bu işi daha basit halletmek için ne yapabiliriz? İşte bunun cevabı. 4822 lerde ton üreten bir çıkış ucu vardır. Burası da M81C55 entegresinin 22 nolu bacağıdır.Bu bacaktan 1N4148 diyod ile alacağımız uc, sadece tonlu gönderimlerde diğer telsizi tetikletmede işimizi görecektir.

Ses için ise resimdeki jumper dan alacağımız ses gönderme için bize yeterli olacaktır. Buradan alacağımız ses cihazın ses açma kısma potundan etkilenmeyeceğinden ayarını cihazın içindeki ses seviye potundan yapmak gerekiyor.

Bu uçları aldıktan sonra göndermeç  olacak telsizimize bağlamaya geliyor sıra.. Öncelikle ses girişini göndermeç olacak telsizimizin kafa bağlantı soketlerindeki 8 nolu bacağa resimdeki gibi direkt bağlıyoruz.

Diyodtan gelen ucumuzu ise göndermeç telsizimizin arka çıkışlarından en sağdaki resimdeki gibi 9 nolu bacağa bağlıyoruz.
(Bu 9 nolu bacak şase ile kısa devre yaptığında telsiz göndermeye geçiyor olması gerekir.)


Bu bağlantıları yaptığımızda tonlu bir şekilde rölemiz hazırdır.Tonlu göndermelerde rölemiz tetiklenecek, tonsuz gönderimlerde tetiklenmeyecektir..

Ancak, mandalı bırakınca almaç ve göndermeç telsiz anında kapanacağından kuyruk çok kısa veya yok denecek kadardır. Bunu uzatmak için 9 nolu bacak ile şase arasına bağlayacağımız bir 330mf 16v kondansatör dolup boşalana kadar kısa süreliğine tetiklemeyi devam ettirecek ve bize kuyruk oluşturacaktır. Kondansatörün değeri ile oynayarak kuyruğu uzatıp kısaltabilirsiniz.

Bu proje tarafımdan denenmiş ve çalıştığı görülmüştür..

Sorularınız ve görüşlerinizi bu konunun altındaki yorum kısmına yazabilirsiniz.

Yapacak arkadaşlara başarılar dilerim..

Başka projelerde görüşmek dileğiyle 73 ler…

TB5X
Mehmet DİVİLİ14 Yorum yapılmış " ASELSAN 4822’lerle kolay tonlu Röle yapımı "

 1. GÜNAY dedi ki:

  tonsuz gönderimler için M81C55 entegresinin hangi ucunu kullanmamız gerekir.

 2. TB5X dedi ki:

  Hocam tonsuz röle yapmak için klasik yöntem kullanılabilir.. Bunu yapmak zorunda değiliz.. 4822 lerde tonlu röle yapmak sorun olduğu için ben bu projeyi yayınladım. Ton önemli değil derseniz şu adresteki projeyi yapmanızı öneririm : http://www.arad.org.tr/projects/repcontrolcard/repcontcard.htm

 3. gunay dedi ki:

  o devreyi biliyorum. ancak. led ucundan aldığımızda veya sqelc ten aldığımızda direkt olarak diğer cihazı göndermeye geçiriyor. led yansın yanmasın göndermeye geçiyor. bu yüzden entegreden almam lazım.

 4. TB5X dedi ki:

  Hocam direkt olarak diğer cihazı göndermeye geçiriyor derken ne demek istediğinizi anlamadım. Şöyle izah edeyim, Ledin + ucundan aldığınız akımı bir 12 v luk röleyi tetikleterek diğer telsizi göndermeye geçirtmeyi deneyin. Lede akım geldiğinde tetikleme olacaktır.. Lede akım gelmesi demek almaç telsizin sinyal alması anlamına gelir zaten..

 5. gunay dedi ki:

  sizin yapmış olduğunuz bağlantıyı yaptım.
  her iki cihazda normal olarak çalışıyor.
  ancak rx teki cihazı kapatınca diğer cihaz göndermeye geçiyor.
  fakat farklı adaptörden voltaj verince bu sefer tx teki cihaz göndermeye geçmiyor.
  bu şekilde hiç baktınız mı.

 6. selam mehmet ben elektoronikten anlamam yaşım 65 1946 doğumluyum yani yaşımdan dolayı anlamıyorum bende aselsan 4825 var birde gine aselsan 4125 var biri vhf digeri uhf bunun ikisi birrole gibicalışırmı yani uhf den alıp vhf ye veya vhf den alıp uhf ye olurmu meraktan sordum kusura bakma mehmet kardeşim hayırlı calışmalar izmir den 73 ler TA3EU M.ALİ

 7. tb7pea dedi ki:

  bahsi geçen role, sadece iki cihazın arabirim devresiyle birbiribe bağlanış şeklimi yoksa kavitesiz vaziyette çalışabilecek bir rolemi ?

 8. TB5X dedi ki:

  Buradaki proje 2 tane 4822 telsizin birbirine arabirim devresine gerek olmadan bağlanarak kolayca röleye dönüştürülmesidir.. Kavite bağlandıktan sonra tek antenle röle olarak kullanılabilir.. Kavitesiz röle olmaz..
  Ancak almaç ve göndermeç telsizlere ayrı ayrı anten takarak ve antenleri birbirlerini etkilemeyecek mesafeye koyarak kavitesiz kullanılabilir…

 9. Ferhad-4k3m dedi ki:

  Salam tfendim. Teveqqe edirem izah edin. Aselsan 4822 amator radiostansiyasinda ton özelliyi (88,5 hers) varmı? Saygılarla Ferhd

 10. Ferhad-4k3m dedi ki:

  Salam efendim. Teveqqe edirem izah edin. Aselsan 4822 amator radiostansiyasinda ton özelliyi (88,5 hers) varmı? Rica ederem cavab menim e-mail adresime yazin. Saygılarla Ferhad.

 11. hayati YAZDIRAN dedi ki:

  hem vhf 4822 lerle hemde 4826 larla bu bağlantıları yaptım gayet başarılı oldu bağlantı yarı duplex olduğu için tam manasıyla role olarak vazife gördü hatta tonları da değiştirdim aynı ton olmadıkca diğer cihazı tx geçirmiyor. mutlaka kendi tonu olması lazım teşekkürler

 12. Alp Eren dedi ki:

  Mehmet öğretmenim izmir/tire den selamlar öncelikle aselsan 4826 cihazda açınca aktarma diye bi uyarıyla karşılaşıyorum menü tuşuna basarak açabiliyorum bu uyarı daha önce yokdu bu konuda bilginiz varmı TA3AVC 73

 13. Feridun DAĞLI dedi ki:

  Mehmet bey ben sizden daha önce frekansmetre konusunda yardım almış ve sayenizde epey iş yapabilir duruma gelmiş bir meslektaşınız olarak KAVİTE olayını sormak istiyorum. Bu tür bir röleye ihtiyaç doğdu. İki adet 452x aselsan alıp kendi amatör rölemi kurmak istiyorum.
  kavite nedir öğrenebilirsem tek anten ile bu röleyi yapmak istiyorum. İki anten arasındaki etkilenme vs sorunlarını çözemem şimdilik.

 14. Selamlar 4822 amatöre programli vhf var elimde
  Watt ayarı ve squelch ayarı nasıl yapılıyor, pot
  varsa yeri hakkında bilgi alabilirmiyim.
  73 TA1EJ

Yorum Yapın

 
Copyright © 2010 TB5X Mehmet DİVİLİ Kişisel Web Sitesi. Sitenin Tüm hakları saklıdır.
Bu site wordpress altyapısı üzerine kurulmuştur. Düzenleme : TB5X.