Buradasınız : Ana Sayfa // ELEKTRONİK PROJELER, GENEL // Eddystone Orion 5500 HF kristalli cihaza DDS Projesi

Eddystone Orion 5500 HF kristalli cihaza DDS Projesi

 

Yeni bir projeden herkese merhabalar.
Sevgili Hakan Güner beyin (Teşekkürler tekrardan buradan) hediyesi Eddystone Orion 5500 1992 model kristalli 6 kanal HF cihaza, bir DDS ekleyerek modifiye yaptım.. Cihaz IF frekansı olarak 1.4 Mhz kullanıyor. USB ve LSB modları da mevcut. Fotoğraflarda da görüleceği gibi 3 band 40 metre, 3 band ise 80 metre sabit frekanslarda çalışıyordu.
IF kristali dışındaki diğer 6 kristal sökülmüş yerinde yoktu. Ben elimde olan 5.580 Mhz kristal takınca ; 5.580+1400=6.980 Mhz de dinleme gönderme yapıyor. 120 Watt kadar çıkışı vardı.

Ben bu cihaza DDS uyguladım. ( Graphic LCD için yazılım dostum Ali Net tarafından yazılmıştır Teşekkürler ).Graphic LCD ekran ön panele yerleştilirdi.Ayrıca 20 metre bandı da ilave edildi ve 20 metre bandı için filtre katı hazırlanarak takıldı. 3 badlı 120 WATT Güzel bir cihaz ortaya çıktı. Cihazın son durumu fotoğraflarda görüldüğü gibidir..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cihazın komütatör yerine LCD ekran geldiği için komütatörü Clarifier potunun yerine aldım. Bunun için fotoğraftaki sistemi tasarladım.

Güzel çalıştı . Böylece band geçişlerini buradan sağladım. Band geçişlerinde DDS te otomatik olarak o banda geçiyor ve band için gerekli frekansı üretiyor…

 

 

 

 

 

20 Metre bandı için cihazda loww-pass filtre yoktu. Ama filtre katında yeri boş idi. Sarı toroidlerlerle gerekli lowwpass filtreyi kendim yaptım ve taktım, gayet güzel çalıştı..

 

 

 

 

 

 


ÇALIŞMA VİDEOSU:

Cihaz 3 band üzerinde de güzel çalışıyor. Zorlayınca 180 wata kadar veriyor. Ben 120 Watt a ayarladım bıraktım.

Dinlemesi çok güzel ve seçici. Videolarını da ekledim.

Başka projelerde görüşmek dileğiyle.. 73 ler…

 1 Yorum yapılmış " Eddystone Orion 5500 HF kristalli cihaza DDS Projesi "

  1. hayati dedi ki:

    tebrik ederim,bu tür çalışmalar diğer hf cihazlar içinde uyarlanabilirmi örneğin frekansların tuşlarla cihaza yazıldığı cihazlar için de geçerli olabilirmi tuşlarla kontrol etmekten vfo şekline dönüştürülebilirmi pek profesyonel cihaz hocam biliyorsunuz hep tuşlu cihazlar.
    kanatiniz ne olabilir

    Hocam Bu sistem diğer cihazlara da uygulanır.. Şemasını bulup inceledikten sonra neden olmasın.. 73
    TB5X

Yorum Yapın

 
Copyright © 2010 TB5X Mehmet DİVİLİ Kişisel Web Sitesi. Sitenin Tüm hakları saklıdır.
Bu site wordpress altyapısı üzerine kurulmuştur. Düzenleme : TB5X.