Buradasınız : Ana Sayfa // GENEL // Plaklar hakkında ve Plak arşivim..

Plaklar hakkında ve Plak arşivim..

Bu yazımda biraz farklı bir konudan, Plaklardan bahsedeceğim.
Epeydir birer ikişer biriktirerek oluşturduğum, kendimce iyi bir plak arşivim var.

Hep duyarız plaklardaki ses gerçek sese en yakın sestir diye. Hatta derler ki; Plaktaki sesten daha iyisi, sanatçıyı canlı dinlemektir. Peki plakları böyle önemli yapan özellik nedir acaba?

CD olsun MP3 ler olsun oldukça temiz ses verirler. Hatta hiç parazit dip ses yoktur.  Plak , CD , kaset vs. sonuçta hepsi kaydedilmiş sestir. Hepsi aynı şey gibi gelebilir. Ancak işin detayına girince ve dinleyince gerçeğin hiç te öyle olmadığını görülür.

Plak meşakkatli bir iştir. Bakımı zordur, çizilir , kırılır , tozlanır, sıcaktan etkilenir naziktir, kabadır , yanında taşınmaz telefona yüklenmez vs vs..

Günümüzde her sey kolay ulaşılabilir tüketilebilir şekildedir. Oysa plaklar kolay tüketilebilir formatta değildir.
Müziği CD ler, MP3 ler gibi tüketilebilir formatlarda kaydedip piyasaya sürmek istediğinizde, veriyi sıkıştırmak küçültmek zorundasınızdır.

CD lerdeki ses sıkıştırılmış ve dijital hale getirilerek sayısal kodlanmış sestir. Yani gerçek ses değildir. Sayılardan ibaret sanal bir yapıdır.

Plak ise gerçek sese en yakın kayıttır.

Plak çıtırdar, patlar ama iğneyi plağa koyduğunuzda duyduğunuz ses, hele eski orijinal plakların bazılarında, inanılmaz derecede gerçek sese yakındır..
İyi malzemeyle ustaca hazırlanmış şahane bir yemeğin damağınızda bıraktığı lezzet gibi sizi mutlu eder.

Plağı yerleştirir, dönmeye başlamasını izler, parmağınızın ucuyla kaldırdığınız iğneyi üzerine koyar, ilk pat sesinin ardından çıtırtıları dinler ve müziğin başlamasını beklersiniz.

Sonra şahane bir ses, derinlik, gerçeklik ve güzellikle karşılaşırsınız.

Plakların genel olarak 33 lük ve 45 lik olarak yaygın kullanılan 2 türü vardır. 45 lik plaklar single da dediğimiz, her yüzünde birer parça bulunan küçük plaklardır. Dakikada 45 devir döndürülerek çalınır.33 lük plaklar ise LP olarak kısaltılan (Long Play) ülkemizde uzunçalar adıyla da bilinen dakikada 33 devirle dönen plaklardır. Ön ve arka yüzünde birden çok parçayı alabilen, bir albümün tamamını kapsayan plaklardır.

Peki bir plağın değeri nasıl anlaşılır?

Bazı eski plaklar, plaklıktan çıkmış koleksiyon nesnesi haline gelmiş durumdadır. Tek bir plak, aranan özelliklere sahipse (eski, orjinal ilk baskı olması, yepyeni kalmış kapağı ve kendisi gıcır gıcır ise kırık çizik yok ise, nadir bulunan bir plak ise vs vs) binlerce, on binlerce dolar edebilir. Yani, yeni çıkan bir albümün, şimdilik pek değeri yoktur yıllar geçtikçe iyi de korumuşsanız değer kazanacaktır.
Özetle;
Bir Beatles albümünün 2015’deki yeni baskısının pek değeri yoktur, ancak 1970 li yıllardan bir Beatles plağınız var ise ve oldukça temiz durumdaysa epey değerli bir plağınız var demektir.
Plakların temizliği (çizik kırık çatlak) kondüsyon olarak adlandırılır.

Plağın ve kapağının kondüsyonları ayrı ayrı çeşitli kısaltmalarla değerlendirilir.

ss (still sealed ambalajı açılmamış): orjinal fabrika ambalajı hiç bir şekilde açılmamış plaklar için kullanılır.
m (mint – hiç kullanılmamış): ss’den tek farkı orjinal ambalajının olmaması yahut açılmış olmasıdır. hiç iğne değmemiş plaklar için kullanılır.
m- (mint minus): en yüksek derecede itina ile kullanılmış, en ufak defosu bulunmayan plaklardır.
ex (excellent – mükemmel): minimum derecede kullanılmışlık belirtileri bulunur. herhangi bir çizik bulunduğu takdirde bu tanımlama kesinlikle kullanılmaz; sadece çok hafif bir kaç sıyrık varsa kullanılabilir.
ex- (excellent minus): plağın ve kapağın çeşitli yerlerindeki (sırt, etiket, disk yüzeyi…) kullanılmışlık belirtileri görülebilir ölçüdedir. plakta rahatsız edici bir çizik veya dipses bulunmamalıdır.
vg+ (very good plus – iyi durumda): plak ve kapak belirgin bir kullanılmışlık arz eder. disk yüzeyinde çeşitli sıyrık ve izler vardır, ve parlaklık hafifçe kaybolmuştur. herhangi bir atlama ve takılma kesinlikle bulunmaz. kapakta çeşitli aşınmalar ve hafif bükülmeler olabilir ama herhangi bir yırtık veya eksik olmamalıdır.
vg (very good – vasatın üstü): plak ve kapak oldukça fazla derecede kullanılmıştır. disk yüzeyi parlaklıklığını kaybetmiştir, çeşitli çizik ve izler içerir. hafif iğne ağırlığında takılmalar olabilir ama hiçbir atlama olmaması gerekir. plak kapağı aşınmıştır, rengi solmuş olabilir. diskin izi (ring wear) belirgin şekilde görülür.
g (good – vasat) : plak ve kapak aşırı derecede kullanılmıştır. plakta derin çizikler bulunabilir, atlamalar ve takılmalar vardır. kapak çok yıpranmıştır, disk izi çok belirgindir ve kapakta çeşitli bükülmeler ve yırtıklar vardır.
p (poor – kötü durumda): plaktaki çizikler çok fazla ve derindir. disk yüzeyi ve etiket çok yıpranmıştır. hatta kapak yırtık ve eksik; plak, kırık olabilir.Bu plaklar dinlemek amacıyla pek alınıp satılmaz sadece antika değeri var ise koleksiyon amaçlı satılabilir.

Plakçalarlar Pikap denilen aygıtla çalınır ve dinlenir. Pikapların üzerinde 33 ve 45 lik plaklar için ayrı ayrı devir ayarı vardır. 33 lük plak çalacaksanız ayarı 33 lük konumuna almanız gerekir.

Plak Arşivim için uzun bir liste çıkarmam gerekecek sanırım.
Şuradan tüm arşivi görebilirsiniz..

 

Benim plak dinleme sistemim birkaç parçadan oluşuyor.

 

Ekipmanlarım ve marka modelleri şu şekilde:

Plakçalar: Pioneer PL-Z93

Amfi: Pioneer A-115 Stereo Amplifier

Ekolayzer: Pioneer Graphic Equalizer GR-4701 Yorum yapılmış " Plaklar hakkında ve Plak arşivim.. "

Yorum Yapın

 
Copyright © 2010 TB5X Mehmet DİVİLİ Kişisel Web Sitesi. Sitenin Tüm hakları saklıdır.
Bu site wordpress altyapısı üzerine kurulmuştur. Düzenleme : TB5X.