Buradasınız : Ana Sayfa // ELEKTRONİK PROJELER, GENEL // TAURUS 20M SSB QRP ÇALIŞMASI

TAURUS 20M SSB QRP ÇALIŞMASI

Devre küçük modifiyelerle 40M ve 80 M ye de dönüştürülebiliniyor. Polonyalı amatör sitesinde her band için gereken değişiklikleri anlatmış. Benim 40M için QRP cihazım olduğundan 20 m yi yapacağım. Yapılan yorumlarda bu kitin performansının çok iyi olduğunu duymuştum.

Polonyalı amatörun sitesinden taurus proje linkleri.

20 M TAURUS : http://www.sp5ddj.pl/tauruspol.htm

40 M TAURUS : http://www.sp5ddj.pl/tauruspol40.htm

80 M TAURUS : http://www.sp5ddj.pl/tauruspol80.htm

Öncelikle PCB ler 2 adet. TX ve RX ayrı ayrı kartta.Bu arada farkettiğim bir durum vardı. TX katında bir hata var: 2N3904 transistörler PCB de ters gösterilmiş. Onları takarken 180 derece çevirerek takıyoruz.

DSC_1716

 

J310 yerine BF246 da oluyor.Ancak edindiğim bilgilere göre J310 lar kadar temiz çalışmıyormuş. VFO ve mic gain potu için 47k veya 50k kullanılıyor. Frekansmetre olarak ben FORTY1 de kullandığım frekansmetrenin aynısından kullandım. Gayet güzel çalışıyor. Sadece tek bir modifiye gerekiyor. RX kartında frekansı okuması için uç aldığımık 2K lık direnci iptal ediyoruz.Frekansmetreyi programlarken de VFO+İF göstererek, İF Frekansına 10.000 MHZ girmemiz gerekiyor.

DSC_1721DSC_1720

TX katında 2 adet mic girişi var. Eğer dinamik mic kullanacaksanız mic in girişini kullanınıyoruz. Kondansatör mic kullanacaksanız ise mic + girişini kullanabiliyorsunuz.

PROJENİN ÇALIŞMA VİDEOSUNDAN:

Başka projelerde görüşmek dileğiyle herkese 73 ler… TB5X Mehmet DİVİLİ6 Yorum yapılmış " TAURUS 20M SSB QRP ÇALIŞMASI "

 1. gervais ve2ckn dedi ki:

  hi,look great from here.i would like to have one here on 40 meters or 20.i want to get some experiences on QRP but i have not enough squill to built my self.you seems to built quite good things.congratulations.
  Gervais ve2ckn

 2. arnab dedi ki:

  hi nice project. currently i am making bitx20, but i am thinking to homebrew your project as well…

  73, vu2bpw

 3. İsmail GÖRKEN dedi ki:

  Çalışmalarınızı heyecanla izledim tebrik ederim! Ben de amatör telsizciliğe merak sardım ve inşallah mayıs ayındaki sınava gireceğim ve sizinle hava tanışma fırsatımız olacak çünkü yazın Niğde’ye yazlığıma geliyorum. Adanalıyım ve burda çalışıyorum. Sizin bilgilerinizden faydalanmak istiyorum. Siteniz de çok hoş olmuş 10 numara! Çalışmalarınızda başarılar dilerim…

 4. YO8RXW dedi ki:

  Hello, Nice work on these TRx and on the other projects. I’m currently working myself on a first variant of FORTY TRX. Very nice build you made here. One question: What is the Freq. display module(freq counter) sch./project. I’m looking for a stable freq. counter for my HAM projects and these one seems to be ok. Can you provide a schematic/link/if possible hex?

 5. TB5X dedi ki:

  Dear YO8RXW;
  Link to the frequency counter:http://www.ik3oil.it/_private/Frequenzimetro_eng_2003.pdf
  73..

 6. TA2AAC dedi ki:

  Mehmet bey merhaba.

  Ben de benzer bir QRP cihaz yapmayı düşünüyordum. Acaba projedeki toroidleri nereden temin ettiğinizi öğrenebilir miyim, bildiğim kadarı ile Türkiye’ de toroid bulmak zor oluyor. Ayrıca frekans sayıcı oldukça basit, karşılaştırma için kullanılan bir opamp benzeri bir eleman yok, ancak devrede kullanılan PIC’ e ait hex kodunu veya kaynak kodunu projenin sitesinde göremedim, acaba IK3OIL istek üzerine mi gönderiyor hex dosyasını veya kaynak kodunu?

  PCB dosyalarını da QRP cihazının sitesinde göremedim. PCB ler için hazır bir şablon dosyası var mıdır, yoksa verilen şemalardan siz mi çıkarttınız?

  Projede zorlandığınız bir nokta veya önereceğiniz başka bir konu var mıdır?

  Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

  73.

Yorum Yapın

 
Copyright © 2010 TB5X Mehmet DİVİLİ Kişisel Web Sitesi. Sitenin Tüm hakları saklıdır.
Bu site wordpress altyapısı üzerine kurulmuştur. Düzenleme : TB5X.